Poradnik dotyczy głównie dzieci młodszych, które samodzielnie będą wyjeżdżały na obóz, ale znajdą Państwo również informację dla starszych uczestników obozu. Poradnik dotyczy głównie dzieci młodszych, które samodzielnie będą wyjeżdżały na obóz, ale znajdą Państwo również informację dla starszych uczestników obozu.
Mentalne przygotowanie dziecka do wyjazdu
Dla każdego maluszka (dla rodziców również) pierwszy samodzielny wyjazd na obóz jest sporym przeżyciem. Bardzo dużo, w kwestii dobrego przygotowania dziecka do wyjazdu, leży po stronie rodziców. I nie chodzi o kalesony, ciepłą czapkę czy ilość batonów (wszystko to nie pozostaje bez znaczenia), ale o pozytywną energię, którą rodzice powinni przekazać swojemu synkowi czy córeczce. Pozytywne nastawienie dziecka daje ogromne nadzieje na udany wyjazd zarówno dla niego jak i jego rodziców.Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi:
Przede wszystkim należy siebie przygotować emocjonalnie do wyjazdu dziecka. Pozwoli to spokojnie rozmawiać ze swoją pociechą o wszystkich nowych sytuacjach, z którymi się spotka oraz przekazywać pozytywne wyobrażenie o wyjeździe.
Zaplanować wyjazd razem z najbliższym kolegą lub koleżanką dziecka – bratnia dusza, w której towarzystwie Państwa pociecha czuje się dobrze, pozwoli zaoszczędzić obaw związanych z pierwszymi sytuacjami obozowymi, czyli: z kim będę siedział w autokarze, z kim będę w pokoju. W trakcie całego wyjazdu będzie ona dawała „skrzatowi” swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa.
Na spotkaniu organizacyjnym dzieci i rodzice będą mieli okazję osobiście poznać kadrę wychowawczo – opiekuńczą, porozmawiać z wychowawcą grupy, do której będzie należał maluszek, przekazać cenne informację, zadać nurtujące pytania.
W rozmowach z dzieckiem o wyjeździe należy wzmacniać jego poczucie samodzielności, wiary we własne siły i pozytywnie nastawiać do nowych doświadczeń, jakie będzie zbierało w czasie wyjazdu – jednym z nich będzie tęsknota za rodzicami, która również może być uczuciem pozytywnym.Codziennie w ustalonych godzinach będzie możliwość kontaktu telefonicznego z dzieckiem, w sytuacjach wyjątkowych w danej chwili.
Przypominam, że nasz wyjazd to nie przeprowadzka do nowego mieszkania tylko kilkudniowe ferie, także zachęcam do umiaru.
Bagaż pakujemy wspólnie z dzieckiem, po to, aby miało świadomość, co znajduje się w walizce, jak również po to, aby poznało swoje nowe rzeczy kupione tuż przed wyjazdem. Nie zaszkodzi podpisać ubrania na metkach i sporządzić listę obozowego ekwipunku, która przyda się przy pakowaniu w drogę powrotną.
Worek foliowy na brudne rzeczy ułatwi starania o zachowanie porządku i pozwoli w kolejnych dniach na korzystanie ze świeżych ubrań.
Lista rzeczy:
W przypadku, kiedy Państwa dziecko regularnie musi przyjmować konkretne leki, prosimy o ich spakowanie w osobna torebkę, podpisanie jej, dokładne opisanie dawkowania i przekazanie do wychowawcy na zbiórce przed wyjazdem. Uczulamy na pakowanie lekarstw do bagażu dziecka i zgodę na samodzielne ich zażywanie.
Ze swojej strony postaramy się otoczyć Państwa pociechy na tyle troskliwa opieką, aby nie były one zmuszone do zażywania jakichkolwiek leków w trakcie obozu (oczywiście oprócz dzieci z zaleceniami).
Sprawa jest prosta. Kieszonkowe (w banknotach 10 lub 20 zł) wkładają Państwo do podpisanej i opisanej koperty, którą przekazują wychowawcy na spotkaniu organizacyjnym lub najpóźniej na zbiórce przed wyjazdem.
Kwota kieszonkowego zostanie ustalona na spotkaniu informacyjnym na około 2 tygodnie przed wyjazdem.
Nie będzie tolerowany jakikolwiek rodzaj handlu między dziećmi, natomiast wszelkie zakupione niebezpieczne gadżety (typu – dzidy, strzelby, łuki, proce, maczety, sztylety itp.), które w jakikolwiek sposób mogą zagrażać współuczestnikom obozu, trafią na czas obozu w dobre ręce wychowawców. Przed podróżą powrotna do Warszawy komplet „broni masowego rażenia” trafi do walizek właścicieli.
Dajmy szansę odpocząć dzieciom od elektroniki, ułatwi im to nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami oraz pozwoli na czynny i niczym niezakłócony udział we wszystkich proponowanych aktywnościach obozowych. Zachęcamy do pozostawienia zarówno telefonów, jak i wszelkiego rodzaju przenośnych gier komputerowych w domach. Jeśli zdecydują Państwo inaczej telefon zostanie zdeponowany u kierownika lub wychowawcy i będzie do dyspozycji dziecka w określonych godzinach.
Dzieci, które wyjadą na obóz bez telefonów, w określonych godzinach będą mogły skorzystać z telefonu wychowawcy. Wychowawca daje krótki sygnał, a Państwo oddzwaniają.
Na spotkaniu informacyjnym (około 2 tygodnie przed wyjazdem) otrzymacie Państwo numery telefonów do wychowawców oraz informację, w jakich godzinach w przybliżeniu najłatwiej będzie skontaktować się z dzieckiem. Każdy z wychowawców ma telefon komórkowy, który w sytuacji, kiedy Państwo zadzwonią przekaże dziecku.
W momencie, kiedy wychowawca nie odbierze telefonu od Państwa, oznacza to tylko tyle, że prowadzi właśnie zajęcia i nie może odebrać telefonu lub po prostu nie słyszy dzwonka np. ze względu na podwyższony poziom hałasu, co przy grupie dzieci, zdarza się dość często.
W sytuacjach awaryjnych dzwonimy do Państwa niezależnie od pory dnia lub nocy.
Tablety, przenośne odtwarzacze płyt CD czy inne urządzenia elektroniczne zostana zdeponowane u wychowawców i oddane po powrocie do Warszawy.
Kilka propozycji w trosce o jak najlepszą atmosferę na starcie naszego wyjazdu:
W trosce o bezpieczeństwo dzieci kierowca autokaru, którym będziemy podróżować, będzie w posiadaniu aktualnych dokumentów potwierdzających stan techniczny pojazdu. Dzięki temu nie będzie potrzebna kontrola na zbiórce w obecności dzieci i rodziców, (która trwa około 1 godziny), co pozwoli na punktualny i spokojny odjazd. Na zebraniu organizacyjnym podamy Państwu numery rejestracyjne autokarów, dzięki czemu będą mogli Państwo sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów - bezpiecznyautobus.gov.pl raporty stanu technicznego. Punktualnie stawiamy się na zbiórkę – tak, aby w swobodnej atmosferze przygotować się do startu. Bagaż podręczny swoich pociech spakujcie Państwo w jeden plecak czy małą torbę, a nie kilka małych pakunków czy woreczków. Wszystkie ważne sprawy prosimy przekazać wychowawcom na spotkaniu informacyjnym lub wpisać w kartę obozową, a nie zostawiać na ostatnią chwilę przed wyjazdem. Nie będzie to najlepszy czas na dyskusje. Prowiant – góra 2-3 kanapki, ( z czego z pewnością tylko część zostanie zjedzona), rozsądna ilość słodyczy – te z grupy „niezbędnych do życia” lepiej spakować w bagażu głównym, natomiast jeden lub dwa w podręcznym, najlepszym, sprawdzonym napojem na drogę jest – WODA!!! Nawet, jeśli zauważyliście Państwo, że Wasza pociecha nie tryskała humorem w czasie odjazdu, zadbamy o to żeby humor powrócił i nie opuszczał młodzieńca czy damy do końca obozu.
Podróżujemy autokarem, w którym są wyłącznie uczestnicy obozu i opiekunowie. Czas umilają nam filmy i grupowe zabawy autokarowe. Postoje staramy się dostosować do potrzeb grupy z zachowaniem granic rozsądku. Tak, aby podróż nie trwała wieki.
Powyższy opis ma na celu przybliżenie pewnych tematów, ale jak wiadomo życie, a szczególnie te obozowe bywa momentami mocno nieprzewidywalne, o czym wyjeżdzający opiekunowie doskonale wiedzą. Ich doświadczenie i empatia pozwolą na ograniczenie zaskakujących sytuacji do minimum, natomiast te, które się pojawią z pewnością szybciutko rozwiążemy.
Zabawa to nasze drugie imię. Uśmiech od ucha do ucha tylko z Smile - Camp. Zajęcia sportowe, rekreacyjne, artystyczne. U nas poznasz kolegów na lata. Świetna zabawa połączona z nauką i znajdowaniem nowych pasji - to wszystko sprawia, że nasze obozy wyróżniają się z tłumu.
Smile Camp
ul. Umińskiego 20 m 23
Warszawa 03-984
All rights reserved 2012 -2023
Pierwszy Obóz - Wawrzkowizna 2012